files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

„ČÍTANIE TO SÚ OTVORENÉ DVERE DO KÚZELNÉHO SVETA“ (Mauriac)

Vianoce už boli a do Veľkej noci ostáva ešte pár týždňov. Vonku je stále chladné počasie. Urobte si kávu alebo čaj a začítajte sa do nejakej dobrej knihy. Vstúpite tak do jej kúzelného sveta. Začína sa marec - mesiac, ktorý bol týmto papierovým spoločníkom venovaný u nás už oddávna.

 
S knihou sa človek stretáva hneď odmalička. Veď už na krstinách môže byť nový človiečik obdarovaný knihou. Knihy pre najmenších sa trochu odlišujú od klasických, sú mäkké a gumené. Niekoľkomesačné dieťatko ich cmúľa, hryzie, olizuje, naťahuje, krčí... Nespornou výhodou v porovnaní s bežnými knihami je, že sa dajú „čítať“ aj pod vodou pri kúpeľových hrách a po „prečítaní“ počas jedenia rôznych kašičiek ich potom rodičia môžu poriadne poumývať. Toľko k prvotnému oboznámeniu sa s knihou. Pre staršie deti sú určené leporelá, ktoré už pripomínajú naozajstnú knihu, len ešte potrebujú čeliť náporu detských ústočiek i zvedavých prštekov a preto sú ich strany z tvrdšieho papierového materiálu.

Vstupom do školy je žiačik obklopený knihami – učebnicami. Sám učiteľ národov Ján Amos Komenský im pripisuje významnú úlohu: „S pomocou kníh sa mnohí stávajú učenými i mimo školy. Bez kníh nebýva učený nikto ani v škole.“
Komu knihy učaruju, nerozlúči sa s nimi ani po skončení všetkých štúdií. A potom si už môže úplne vyberať, čo chce čítať. Nielen z domácich zdrojov, ale i z mestských či vidieckych knižníc. Možnosť voľby je veľmi výhodná podľa Tucholského: „Čitateľ je na tom dobre – môže si svojich autorov vyberať.“ Nuž, veru, autor si čitateľov nevyberie...

Prečo ľudia vlastne radi čítajú?

Dôvody sú rôzne, chcú sa niečo dozvedieť, zabaviť sa, oddýchnuť si, ponoriť sa do poézie alebo do deja dobrodružstva, detektívky či romance a v predstavách potom zažívať svoj vlastný príbeh. Rímsky filozof Seneca sa to pokúsil zovšeobecniť vo výroku: „Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha.“ Na duchovno v knihách poukazuje aj Maurois: „Čítať peknú knihu je nepretržitý dialóg, v ktorom kniha hovorí a naša duša odpovedá.“ Čítanie je dobré aj na sebazdokonaľovanie, podľa Brezu je dôležité „čítať, veľa čítať, inak človeku niekedy chýbajú slová, aby mohol vyjadriť vlastnú myšlienku.“
Nech sú dôvody na záľubu v čítaní kníh akékoľvek, čitatelia siahajú po knihách počas celého roka, určite nie iba jeden mesiac, ktorý je im venovaný. V jednom poľskom prísloví sa hovorí: „Čítanie – cesta k umeniu.“ A ako sa vyslovil Marx: „Umenie je najvyššia radosť, ktorú človek dáva sám sebe.“

Tak teda želám všetkým čitateľom príjemnú a radostnú cestu k umeniu v spoločnosti kníh, ktoré si sami vyberajú.

                          Natália Prihodová



Uverejnené: 12.03.2010 11:40:18 files/pxtohu7hqxuwm5p4.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/vkppqjvkfnwv56pv.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.