Dve víťazstvá od jedenásteho titulu v MOL lige

Už iba dve víťazstvá delia hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce od spečatenia jedenásteho titulu v nadnárodnej MOL lige. Zemplínčanky si výrazne pomohli v sobotu víťazstvom v jednom z dvoch šlágrov osemnásteho kola, v ktorom zdolali doma Most 30:19. Zverenky trénera Petra Kostku, ktoré majú v tabuľke aktuálne štvorbodový náskok, môžu jedenásty primát v česko-slovenskej súťaži spečatiť už tento týždeň. Stačí im k tomu doma v stredu zdolať v predohrávke 21.kola Zlín (začiatok o 16.00 hod.) a následne zdolať aj v devätnástom kole v sobotu Plzeň (17.30 hod.). V tom prípade sa môžu tešiť z návratu na československý trón znova po dvoch rokoch.

Michalovčanky vstupovali do domáceho trojzápasu v nie ideálnom rozpoložení. Trénerovi Kostkovi sa zranila dvojica nosných hráčok Emilia Kowaliková s Mariannou Paľovou, ktoré vypadli pre zlomeniny prstov na hodových rukách. Navyše, Michalovčanky týždeň predtým prišli o víťaznú sériu, keď nešťastne remizovali 27:27 ´v Olomouci. Pripomíname, že predtým vyhrali v lige pätnásť duelov v rade a s EHF Európskym pohárom či Slovenským pohárov ťahali sériu 22 víťazstiev.

Iuvente vypadli pre zranenie Emilia Kowaliková s Mariannou Paľovou.

Možno aj kvôli menšiemu poklesu formu nezačali Michalovčanky sobotňajší šláger ideálne. Most sa naopak v úvode prezentoval zaujímavou hádzanou, no tú dokázal hrať iba v prvých minútach. Od stavu 2:5 nestrelil pätnásť minút gól, čo Zemplínčanky využili na prebratie zápasu do svojich rúk. V druhom polčase sa už duel dvoch historicky najúspešnejších tímov v MOL lige hral podľa nôt Michalovčaniek, ktoré v jeho priebehu natiahli svoj náskok až na desať gólov. „Uvedomovali sme si, že posledné zápasy nám nevyšli. Pokles formy je ale normálny. Ja som však verila, že sme super kolektív a verím, že sme to ukázali. Trochu nám chýbala emócia, ktorú sme teraz v našej hre ukázali,“ povedala po jedenásťgólovom víťazstve nad Mostom kapitánka MŠK Iuventa Patrícia Wollingerová.

„Skôr ako o našom zlom úvode by som sa radšej určite bavil o tom, že sme porazili silný Most o jedenásť gólov. Porazili sme súpera, ktorý mal dobrú formu, ktorú ukázal aj v úvode vzájomného zápasu,“ rozhovoril sa k zápasu s Mostom tréner Peter Kostka. Ten si po remíze s Olomoucom musel vypočuť aj kritiku. „Väčšinou sa takéto ťažké zápasy lámu v posledných desiatich minútach oboch polčasov. Góly, ktoré sme na začiatku dostali boli po akciách, na ktoré sme boli pripravení. Most nás teda ničím neprekvapil a aj preto som vedel, že naša šanca príde. Potrebovali sme získať sebavedomie. Za posledné obdobie sme si aj dosť nespravodlivo vypočuli, že sme hanebne reprezentovali klub. V športe ale prichádza aj pokles formy. Ten na nás prišiel po náročnom januári. Som ale strašne rád, že sme odpovedali na kritiku najlepším spôsobom. Svojmu tímu som veril a som rád, že sme to zvládli. Vážim si, že sme dostali málo gólov. Výborne sme bránili a v bráne sme mali fantastickú Jablonskú. To je dôvod nášho vysokého víťazstva,“ pokračuje hrdý tréner, ktorého potešili výkonmi aj mladučké Kohučová so Soskydovou.

Tešiť sa môžu už v sobotu

Michalovčanky sa z jedenásteho primátu v MOL lige a návratu na česko-slovenský trón môžu tešiť už túto sobotu. To za predpokladu, že zvládnu stredajší domáci súboj so Zlínom a sobotňajší s Plzňou. „Tak aj urobiť chceme,“ reaguje Peter Kostka na našu otázku, či sa chcú Michalovčanky tešiť už v sobotu. „Prioritou klubu je samozrejme slovenský titul, či Slovenský pohár, alebo európsky pohár, ktorá súťaž ale reflektuje najlepšiu formu, ako tá, ktorá trvá dlhodobo. Je pre nás veľká česť, že v tejto fáze sezóny máme štvorbodový náskok a už takto skoro môžeme rozhodnúť o prvenstve. Chceme tak urobiť a potom sa už môžeme pozerať na ďalšie ciele, ktorými sú návrat na slovenský trón, obhajoba Slovenského pohára a pokúsiť sa prejsť cez holandské Venlo vo štvrťfinále EHF Európskeho pohára,“ dodáva Peter Kostka.