Michalovská víťazná séria skončila na Spiši

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce si neprenesú víťaznú šnúru do roka 2024. Rozhodol o tom ich predposledný duel v roku 2023, keď v rámci tridsiateho kola Tipos extraligy prehrali v priamom súboji o prvé miesto na ľade Spišskej Novej Vsi hladko 4:7.

Zápas na Spiši mal všetko, čo takéto zápasy majú mať. Diváci videli veľa gólov, takisto aj zaujímavý priebeh a dej, ktorý sa lámal v záverečnej tretine. Je len na škodu, že najslabší článok duelu dopustil záver, v ktorom sme mohli vidieť viacero šarvátok. Rozhodcovia udelili až 381 trestných minút, vzhľadom na to, čo sme mohli vidieť, by si ale tresty zaslúžili aj oni... Nič to nemení na tom, že michalovská víťazná séria skončila na čísle dvanásť. Naopak, Spišská Nová Ves od začiatku sezóny doma ešte neprehrala (niekto by mohol vzhľadom na to, čo sa dialo vo štvrtok na ľade povedať aj prečo...) a doma ťahá aktuálne pätnásťzápasovú víťaznú sériu.

Dávid Buc: Diváci takéto zápasy chcú vidieť

Ako spomíname, na Spiši sa hral výborný hokej s viacerými zvratmi. Michalovčania rýchlo prehrávali 0:2, no v druhej časti viedli aj 4:3. Napokon sa domácim vďaka viacerým presilovkám podarilo zobrať duel do vlastných rúk a potešili tak do posledného miesta zaplnený štadión pätnástym domácim tohtosezónnym víťazstvom, ako aj faktom, že prelom rokov prežijú na prvom mieste v tabuľke. „Myslím si, že diváci mohli vidieť výborný zápas. Práve takéto zápasy chcú vidieť a o tom hokej je. Prvé dve tretiny boli vyrovnané, v tej tretej domáci strhli zápas na svoju stranu. Chytili sa po piatom góle. Následne sa hra už kúskovala, čo im vyhovovalo. Nemohli sme sa dostať kvôli viacerým vylúčeniam do tempa a oni zápas doviedli do víťazného konca,“ poznamenal na margo zápasu michalovský útočník Dávid Buc. Tréner HK Dukla Ingema Peter Kúdelka zhodnotil duel v podobnom duchu. „Oproti prvému zápasu na Spiši sme ukázali výrazné zlepšenie. Najmä v rovnovážnom stave sme hrali veľmi dobre. Škoda, že sme v takomto stave nehrali dlhšie... Hrali sme veľa oslabení. Napriek tomu sa nám podarilo zápas v druhej tretine otočiť. Škoda našich vylúčení. Pre nás je to poučenie do budúcna, aby sme sa proti takýmto súperom vyvarovali ich presiloviek, pretože tie rozhodujú zápasy.“

Prehrali po vyše mesiaci

Michalovčania tak nevyrovnali víťaznú sériu zo sezóny 2020/21, kedy vyhrali v extralige až v trinástich dueloch. Ich víťazné ťaženie skončilo na čísle dvanásť a počas neho sa posunuli z jedenástej priečky v tabuľke na druhú. Na samý vrchol síce nedosiahli, no ešte nie je rozhodne koniec základnej časti a súčasná forma ich predurčuje k tomu, aby o prvé miesto hrali aj naďalej. „Samozrejme, bola to pekná séria, my sme ale išli od zápasu k zápasu. Chceli sme to dotiahnuť až do konca roka, no nič sa nedeje. V sobotu sa doma pokúsime naštartovať novú víťaznú sériu a zakončiť rok 2023 víťazstvom,“ uviedol na margo víťazného ťaženia tímu útočník Dávid Buc. Michalovčania naposledy ťahali za kratší koniec ešte v nedeľu piateho novembra a neprehrali tak viac ako mesiac a pol... „Po novembrovej reprezentačnej pauze sme si povedali, že pôjdeme od zápasu k zápasu. Chceli sme od zápasu k zápasu podávať lepšie výkony, čo sa nám aj darilo. Pre nás bolo toto najdôležitejšie, nie víťazná séria,“ nadviazal na Bucove slová aj tréner Peter Kúdelka.

381 trestných minút...

Oba tímy v zápase na Spiši ukázali, že sú na vrchole tabuľky zaslúžene. Je len na škodu, že zápas nezvládli tí, ktorí majú dozerať na pravidlá v ňom. Arbitri si nevšimli viaceré fauly v zápase a nervozita tak vrcholila. Vyvrcholila v samom závere hrubým zákrokom Nellisa na Jasečka, ktorý utrpel otras mozgu. Zámorský útočník bol vylúčený na dve minúty!!!, ktoré dokonca rozhodcovia udelili aj hosťujúcemu Kabáčovi, a tak z michalovskej presilovky nebolo nič... Následne sa už súboje dohrávali a nervozita vyvrcholila pätnásť sekúnd pred koncom viacerými šarvátkami. Povestný ventil vypustil domáci obranca Ališauskas dvojitým kroščekom na Cibáka a potom to už na ľade vrelo. Diváci videli viacero šarvátok, do ktorých sa dokonca zapojil aj domáci brankár Melicherčík, ktorý odzadu udrel lapačkou Bjalončíka. Následné šarvátky už vyplynuli z toho, čo sa dialo predtým a z toho, že rozhodcovia po hrubom faule Nellisa, ktorý poslal michalovského obrancu do nemocnice, už nedržali opraty zápasu vo svojich rukách. Výsledkom toho je 25 vyšších trestov a 381 udelených trestných minút v zápase... „Je jasne vidieť aj zo záznamov, že súperov obranca to všetko začal svojim faulom. Budeme hrať doma a je len na nás, aby sme im nič nedali zadarmo a prehru, ale aj to, čo sa dialo v závere, oplatili športovou cestou,“ povedal na margo záverečných minút a takisto aj sobotňajšej odvety v Michaloviec tréner Dukly Peter Kúdelka. Podľa Dávida Buca ale aj takéto situácie patria k hokeju. „Hokej je aj pre takéto situácie zaujímavým športom. Diváci si to určite užili. Bolo vidieť viacero emócii a je len dobré, že sa takýchto zápasov môžeme hrať viac. V sobotu sa Spišská Nová Ves predstaví u nás a čakám rovnako dramatický zápas. Odkedy som tu, zápasy so Spišskou Novou Vsou sú zakaždým vybičované. Má to náboj a je to zaujímavé pre divákov, ktorí sa na takéto zápasy tešia.“

My dodajme, že zápasy so Spišiakmi sú viackrát vybičované. Jeden taký sme mohli vidieť aj v závere roka 2021. Práve vtedy všetci Spišiaci vyplakávali na michalovského kustóda Mareka Jenčíka, ktorý vraj začal šarvátku medzi striedačkami. Následné vyšetrovanie SZĽH Jenčíka oslobodilo, no konflikt ho vtedy pripravil o olympiádu v Pekingu, za čo sa mu ešte nikto nikdy neospravedlnil... Je len na škodu, že klub zo Spiša je tentoraz ticho a jasne neukazuje na vinníkov, kto spustil nervozitu na ich ľade. Keby sa tak stalo, určite by museli ukázať hlavne na svojich hráčov. Zatiaľ, čo vtedy spustili mediálnu šikanu a padali aj obvinenia z rasizmu (o vtedy rozbitej šatni nehovorili ani slovo...), teraz sú na čele so svojim generálnym manažérom výnimočne ticho... Ticho sú aj o tom, čo vystrájali ich hráči po skončení duelu...