Už jedenásty rok vyvíja rôzne aktivity michalovský klub sklerózy multiplex, ktorý pôsobí pri Slovenskom zväze sklerózy multiplex. Aj miestnu organizáciu tvoria členovia trpiaci uvedenou chorobou.
Nechcú vyjsť z anonymity
„Skleróza multiplex je ochorením nervového systému. Postihuje rôzne vekové skupiný, mladých ľudí nevynímajúc. Prejavuje sa nadmernou únavou, ochrnutím, rozličnými pohybovými, zrakovými problémami a inými závažnými diagnózami. Ľudia v najhlbšom štádiu sklerózy multiplex sú trvalo pripútaní na lôžko,“ rozhovoril sa predsedníčka michalovského klubu Eva Mihaľová. Zdôraznila, že vzhľadom na rozmanitosť vzniknutých chorôb ide o ochorenie tisícich tvárí. Veľmi ju mrzí, že hoci na Slovensku trpí sklerózou multiplex približne 8-tisíc ľudí, v jednotlivých organizáciách zväzu je združených len približne 760 občanov. „Mnohí Slováci sa jednoducho nevedia zmieriť s tým, že trpia touto chorobou. Preto radšej nedávajú o sebe vedieť. Skrývajú sa za tým predovšetkým psychické zábrany,“ vysvetlila príčiny nelichotivého stavu.
V logu slnečnica
Združenia spadajúce pod slovenský zväz majú v svojich logách slnečnicu. „Má to svoju logiku. Slnečnica nám pripomína slnko, ktoré si predstavujeme ako niečo, čo sa neustále usmieva a prejavuje radosť. No a keďže aj my chceme, aby naši členovia mali len optimizmus a úsmev na tvári, preto sme si zvolili práve slnečnicu,“ objasnila E.Mihaľová. Na čele michalovského klubu stojí viac ako tri roky (od decembra 2007). Vznikol v júli v roku 2000. Pri jeho zrode boli: Vladimír Soloninka, Ján Pavlič, Marta Berecká, Vladislav Pulčár a Ján Marcin. „Klub vznikol najmä preto, že na Slovensku sa neustále rozvíjala činnosť ľudí trpiacich sklerózou multiplex. Vlastne sme len zareagovali na vtedajší vývoj,“ konštatovala.
Od začiatku existencie klub potvrdzoval životaschopnosť. Nadviazal úzku spoluprácu s Okresnou organizáciou Slovenského zväzu telesne postihnutých. V rámci nej sa členovia zúčastňujú na prehliadke záujmovo-umeleckej činnosti zdravotne postihnutých. Takisto na výstave ručných prác tejto skupiny obyvateľstva. Pravidelne sa zúčastňujú na rôznych kultúrnych podujatiach. „Nechýbajú ani rehabilitačno-rekondičné pobyty v hoteli Chemes na Zemplínskej šírave,“ dodala.
Veľmi pestré aktivity
Postupom času klub obohatil svoje aktivity. Už trikrát sa zapojil do celoslovenskej finančnej zbierky pod názvom „Krok s SM.“ Dobrovoľníci zo stredných škôl robili dobrovoľné zbierky vo frekventovaných častiach mesta. Spestrením bol kultúrny program v podaní žiakov michalovských škôl. Takto získané peniaze členovia klubu použili na výdavky spojené so zbierkami a na rekondičné pobyty. „Do rámca činnosti pribudli aj rekondičný pobyt v Turčianskych Tepliciach a „opekačky“ v jednom z rekreačných stredísk na Zemplínskej šírave a Lackovciach pri Humennom, kde sa stretávame s našimi trebišovskými, vranovskými a humenskými kolegami,“ priblížila. „Obľúbená je aj tzv. Abilimpiáda, teda súťaž v tvorivosti ľudí so sklerózou multiplex,“ podotkla. Navyše, vlani si Michalovčania pripomenuli 10.výročie fungovania. Pri tejto príležitosti sa v mestskom kultúrnom stredisku uskutočnil slávnostný program za účastí zemplínskych umeleckých telies.
Zdroje príjmov
„Najaktívnejšími členmi našej organizácie sú: Emil Rozhon, Marta Hudíková, Ladislav Paľo, Ľudmila Balogová, Ružena Peňáková, Michal Džado a iní,“ pochválila predsedníčka. K hlavným zdrojom patria dve percenta z dane. Takisto rozličné sponzorské príspevky, hlavne od zdravotníckych firiem. Dotácie poskytujú mesto Michalovce a Vyšší územný celok. V minulosti podali pomocnú ruku podnikateľ Ing. Mirko Gejguš, bývalý riaditeľ michalovskej nemocnice MUDr.Pavol Kuchta, či jeho nástupca MUDr. Ľubomír Rohoň.
(ča)