Iuventa si skupinovú fázu LM nezahrá, Ľubľani podľahla o šesť gólov

Hádzanárky Iuventy Michalovce si v skupinovej fáze Ligy majstrov nezahrajú. Rozhodla o tom ich prehra v prvom semifinálovom súboji kvalifikačnej skupiny o postup do najprestížnejšej ženskej klubovej súťaže v slovinskej Ľubľani, v ktorom podľahli domácemu RK Krim Mercator hladko 22:28 (10:14). Na Michalovčanky tak v nedeľu čaká súboj o tretie miesto, v ktorom sa stretnú s porazeným zo súboja poľského majstra MKS Selgros Lublin a talianskeho šampióna Indeco Conversano. Víťaz tohto súboju zabojuje o jedinú miestenku medzi ženskou klubovou elitou proti domácemu RK Krim Mercator.

Úvod semifinálové duelu o účasť v Lige majstrov vyšiel lepšie domácemu slovinskému vicemajstrovi. Ten po dvoch góloch Polony Baričovej a jednom Niny Jeričekovej viedol rýchlo 3:0. Iuventa hneď odpovedala Wollingerovou s Holešovou, no aj v ďalších minútach prvého dejstva diktoval tempo hry RK Krim. Darilo sa hlavne Nine Jeričekovej, po ktorej dvoch presných zásahov bolo v jedenástej minúte 5:2 v prospech slovinského tímu. Zemplínčanky pôsobili na palubovke dosť nervózne. V ofenzíve sa presadzovali iba ťažko, navyše robili veľa technických chýb. Nedokázali teda ťažiť ani z toho, že sa rozchytala brankárka Lafuenteová. Náskok Sloviniek tak narastal. V štrnástej minúte dala mohutná pivotka Elizabeth Omoregiová na 7:3. Keď o štyri minúty neskôr dala Kamdopová na 9:4, zobral si tréner Iuventy František Urban svoj prvý oddychový čas. Ten na chvíľu zabral, keďže v 26. minúte bolo po góle Levčenkovej 8:11 a oddychovým časom reagoval aj súper. Trojgólový rozdiel bol aj na začiatku poslednej minúty prvého dejstva, kedy Perederyjová dala na 10:13, posledné slovo ale patrilo domácej Polone Baričovej, ktorá presnou strelou zo sedemmetrového hodu stanovila polčasové skóre na 14:10.

Michalovčankám nevyšiel ani vstup do druhého dejstva. Opäť zahadzovali jednu šancu za druhou, čo bola voda na mlyn skúseného súpera. Ten chyby okamžite trestal a po presnej strele Omoregiovej viedol v 34. minúte 17:10. V útoku zakríknutá Iuventa vtedy nevedela vyťažiť ani zo zákrokov Lafuenteovej, na čo tréner Urban reagoval svojím druhým oddychovým časom. Jeho zverenky sa však naďalej v koncovke trápili, ich prvý gól v druhom dejstve dala Jevgenija Levčenková v 37. minúte (17:11). Slovinky naďalej zvyšovali svoj náskok a po presnom zásahu Benkovej viedli v 43. minúte 21:13. Tréner Iuventy František Urban sa snažil niečo urobiť so zápasom. Nezabrala ani extra hráčka do útoku a ani tretí oddychový čas. Ľubľana si totiž naďalej držala viacgólové vedenie a pevným krokom kráčala do nedeľňajšieho finále. Keď Benková dala v 50. minúte už na 24:16, bolo rozhodnuté, že o Ligu majstrov si vo finálovom súboji zahrá slovinský vicemajster, ktorý nakoniec zvíťazil 28:22.

ŠTATISTIKA

Ľubľana - Michalovce 28:22 (14:10)

Pok. hody: 4/4 - 4/2, vylúčené: 6 - 3. Rozhodovali: Radojko Brkic – Andrei Jusufhodzic (obaja Rakúsko).  Divákov:.

RK KRIM MERCATOR: Stefanišinová, Marinčeková, Pandžičová –  Georgijevová 1, Benková 5, Blaževićová,  Milanovićová, Jeričeková 3, Hrnčičová, Bajramovská 6/1, Omoregiová 4, Korenová, Baričová 6/4, Kamdopová 2, Amonová 1, Zrimšeková.

IUVENTA: Lafuenteová, Medveďová - Černovová, M. Holešová 2, Kišiková, Rebičová 1, Nagyová 2, Habánková 2/1, Levčenková 5/1, Dubovcová, Štefaniková, Wollingerová 4, Dziurová, Bajčiová, Schusterová 3, Perederyjová 3.