Iuventa zdolala Šaľu a má šiesty triumf v Slovenskom pohári

Hádzanárky Iuventy Michalovce sa stali víťazkami Slovenského pohára žien 2014/2015. Zverenky trénera Františka Urbana využili výhodu domáceho prostredia, keď v nedeľňajšom finále záverečného turnaja súťaže v Chemkostav aréne zdolali takisto ako v predchádzajúcej edícii družstvo HK Slovan Duslo 32:27(17:16) a obhajobou prvenstva dosiahli víťazný hetrik. Michalovčanky sa z triumfu v SP tešili štvrtýkrát v priebehu piatich sezón a celkovo sa stali držiteľkami cennej trofeje šiestykrát z doterajších 37 ročníkov. Michalovčanky tak majú vo svojej vitríne aj druhú tohtosezónnu trofej. O tú tretiu zabojujú v národnom play-off, ktoré začína budúci víkend. Zverenky trénera Františka Urbana nastúpia v semifinále proti Bemaco Prešov. Prvý semifinálový duel je na programe v sobotu 2. mája o 17.30 hod, druhý v nedeľu 3. mája o 10.30 hod.

Finálový duel Slovenského pohára priniesol výbornú hádzanú, o ktorú sa pričinili obe strany. V prvom polčase mohli diváci vidieť gólové hody a dramatický zápas sa im tak musel páčiť. Skóre otvorila hosťujúca Trochtová, na ktorej presný zásah odpovedala v druhej minúte Tatiana Trehubová. Iuventa sa prvýkrát dostala do vedenia v štvrtej minúte, kedy Horňáková dávala na 3:2. Vzápätí sa presadila z rýchleho protiútoku aj Mária Holešová a Michalovčanky tak vyhrávali o dva góly (4:2). Dvojgólovým rozdielom viedli zverenky trénera Františka Urbana aj po ďalšom góle Holešovej v 10. minúte (6:4), ako aj po presnom zásahu Nagyovej (7:5) v dvanástej minúte. Hostky sa však naďalej snažili aktívnou hrou dostať sa znova do zápasu. Po góle Réky Bizikovej sa im v 15. minúte podarilo vyrovnať na 8:8. Ďalšiu päťminútovku ale vyhrala Iuventa 5:2 a keď v 23. minúte dávala Horňáková na 15:12, tréner hostí Rudolf Petrikovič reagoval oddychovým časom. Ten jeho zverenkám na chvíľu pomohol. Kodajová v 24. minúte znížila na minimálny rozdiel (15:14). Jednogólový rozdiel bol aj na začiatku 29. minúty, kedy Boglárka Bíziková znížila na 15:16 v nepropsech Dusla. Na jej gól odpovedala Trehubová, posledné slovo ale patrilo hosťujúcej Kľučkovej, ktorá gólom zo sedemmetrového hodu stanovila polčasové skóre na 17:16 pre domácu Iuventu.

Aj v druhom polčase mohli vidieť diváci dramatickú hádzanú. Iuventa si aj teraz udržiavala mierny náskok. Skóre druhého dejstva otvorila Sofia Nagyová (18:16) a dvojgólovým rozdielom vyhrávali Michalovčanky aj v 39. minúte, kedy Horňáková upravila na 21:19. Chlieb sa lámal presne v polovici tohto dejstva. V rýchlom slede prišli góly Horňákovej a Nagyovej, a za stavu 26:22 pre Iuventu si tréner Dusla Rudolf Petrikovič v 45. minúte opäť zobral oddychový čas. Po ňom zatiahla roletu v michalovskej brány Lucia Gubíková, čo spôsobilo ďalšie tri góly v sieti Dusla. Páťgólovú šnúru Iuventu uzavrela v 48. minúte Marianna Rebičová, po ktorej góle bolo 28:22. Hostkám sa už do zápasu vrátiť nepodarilo. Michalovčanky totiž aj naďalej zvyšovali svoje vedenie. Keď v 52. minúte upravila Trehubová už na 30:23, o víťazovi finálového duelu nebolo pochýb. Nakoniec sa Duslu v samom závere podarilo skorigovať, no to nič nezmenilo na výhre Iuventy, ktorá tak slávi v Slovenskom pohári víťazný hetrik.

Michalovce - Šaľa 32:27 (17:16)

Pok. hody: 1/1 - 4/4, vylúčené: 6 - 3, rozhodovali: Oťapka a M. Sivák

Pok. hody: 1/1 - 4/4, vylúčené: 6 - 3, rozhodovali: Oťapka a M. Sivák  - 800 divákov.

Iuventa: Gubiková, Zykovová, Krebsová - Kucher 2, M. Holešová 7, Rebičová 3, Geričová, Habánková, Horňáková 7, S. Nagyová 3, Wollingerová 1, Bajčiová, Krasko, Trehubová 9/1, Levčenko, Geci.

Duslo: Kvasnicová, M. Ladicsová, Haládiková - Bujnochová 2, Trochtová 4, Rácková 2, Klučková 6/4, R. Bíziková 4, Kodajová 2, Pócsíková, Demajová 2, Tulipánová, Konigová, B. Bíziková 4, Blehová, Veselková 1.