Iuventa vyradila Šaľu a po roku je opäť vo finále

O slovenský majstrovský titul sa po roku znova pobijú obhájkyne trofeje hádzanárky ŠKP Bratislava s Iuventou Michalovce. Obaja finalisti cez víkend spečatili postup zo semifinále - Bratislavčanky to v sérii s Trenčínom stihli ešte v sobotu a na zápasy vyhrali 3:0. Michalovčanky na postup cez Šaľu potrebovali o súboj viac, no nakoniec triumfovali 3:1 na stretnutia. Úvodné dva finálové zápasy sú na programe v sobotu 1. mája a v nedeľu 2. mája v Bratislave, odvety v Michalovciach o týždeň neskôr. Pre neúspešných semifinalistov sa sezóna skončila - Šaľa na základe umiestenia v základnej časti získala bronz, Trenčín obsadil štvrtú priečku. Iuventa má zatiaľ na konte tri tituly (2003, 2006 a 2007) a celkovo je to pre Michalovce už šiesta finálová účasť.

Iuventa do finále po deklasovaní Šale

Hádzanárky Iuventy Michalovce si na koniec série nechali to najlepšie, keď vo štvrtom súboji semifinálovej série play-off vyhrali nad Duslom Šaľa vysoko 34:14 (18:8) a celkov
o vyhrali na zápasy 3:1. V nedeľu svoje súperky takmer k ničomu nepustili a tie mohli byť napokon rady, že nedostali oveľa vyšší prídel...

Iuventa vedela, že ak vyhrá, postúpi do finále. Tomuto zámeru podriadila všetko. Duslo sa ujalo vedenia gólom Bérešovej, ale Iuventa odpovedala štyrmi zásahmi a po štyroch minútach viedla 4:1. V 15. minúte zvýšila už Tobiášová na 10:4 a keďže brankárka Michaloviec Kudročová súperky doslova deptala, v 22. minúte bol po góle Trehubovovej stav viac než veľavravný - 15:5! Desaťgólovým rozdielom skončil aj prvý polčas v pomere 18:8. Po prestávke Iuventa pokračovala v demontáži Dusla, skóre utešene narastalo a v 38. minúte už domáce viedli rozdielom štrnástich gólov 24:10. V 43. minúte sa nepríjemne zranila šalianska spojka Petra Popluhárová, ktorá s poranením krčnej chrbtice skončila v michalovskej nemocnici. Od tohto momentu sa zápas už viac-menej iba dohrával, šancu v závere dostali aj hráčky z lavičky, ale Iuventa aj napriek tomu dokázala tento zápas vyhrať neuveriteľným 20-gólovým rozdielom v skóre - 34:14! Práve týmto výsledkom domáce potvrdili, že sú vo finále oprávnene a všetci pevne veríme, že po konečnom účtovaní sa im budú na hrudiach trblietať zlaté medaily!

Michalovce - Šaľa 34:14 (18:8)

Rozhodcovia: Opava, Válek (ČR), vylúčené: 5:3, 7m hody: 8/7 - 5/2, 1250 divákov. Konečný stav série: 3:1, do finále postúpila Iuventa.

IUVENTA: Gubíková, Kudročová - Bachirevová 4, Piskayová, Bačíková, Szöllösiová 2, Polláková 1, Škľaruková 6, Obšatniková 11/7, Hollá 1, Horňáková, Tobiášová 4, Rebičová 1, Trehubovová 4

DUSLO: Grandtnerová, Némethová, Turóciová - Trochtová, Braunová 1, Bérešová 4, Kováčová, Czániková 3/1, Pileková 1, Popluhárová 5/1, Szarková, Veselková, A. Tóthová.                                                       (juke)

Iuventa v sobotu domácim víťazstvom zvrátila stav série

Hádzanárky michalovskej Iuventy zvládli úvodný domáci súboj semifinálovej série proti Duslu Šaľa, nad ktorým v sobotu vyhrali po veľmi dobrom výkone 30:22 (16:11). Zvrátili tým stav série a ujali sa vedenia 2:1 na zápasy.

Iuventa už tradične začala osobným bránením Tóthovej. Súboj bol vyrovnaný iba do 5. minúty, kedy bolo 2:2. Potom Iuventa šiestimi gólmi za sebou získala vedenie 8:2 a tento rozdiel v skóre udržiavala až do 19. minúty, kedy bolo po góle Szöllösiovej 14:8. Duslo dvoma gólmi za sebou znížilo, ale Michalovce napriek tomu odchádzali do kabín s vedením 16:11. To sa po prestávke vďaka gólu Bachirevovej zvýšilo na 17:11, ale Šaľa štyrmi gólmi za sebou znížila v 36. minúte na 17:15. Za stavu 20:17 v 40. minúte sa Iuventa po oddychovom čase svojho trénera Daniša odpichla k rozhodujúcemu trháku a piatimi gólmi za sebou získala rozhodujúce vedenie 25:17 v 48. minúte. Zvyšok súboja sa už iba dohrával, oba tímy dali po päť gólov a hlavne na domácej strane sa šetrili sily, vďaka čomu dostali priestor aj hráčky z lavičky.

Michalovce - Šaľa 30:22 (16:11)

Stav série: 2:1.   Pok. hody: 10/7 - 7/3, vylúčené: 3:8, rozhodovali: Bečička a Horák (obaja ČR) - 1400 divákov.

IUVENTA: Gubíková, Kudročová - Bachirevová 8/3, Zemáneková, Bačíková, Szöllösiová 5, Polláková 2, Škľaruková 2, Obšatníková 5/4, Hollá, Horňáková, Tobiášová 4, Rebičová 1, Trehubovová 3.

DUSLO: Grandtnerová, Némethová, Turóciová - Trochtová 1, Braunová 3, Bérešová , Kováčová, Czániková 3/1, Pileková 3, Popluhárová 3, Szarková, Veselková 2, Tóthová 7/2.                                                      (juke)