Cenná výhra mužov 1. BKD Michalovce

Basketbalisti 1. BKD Michalovce zvíťazili v rámci 5. kola druhej basketbalovej ligy skupina Východ na palubovke družstva BK ŠPD Rožňava 63:54 (28:26) a zaznamenali tak svoju tretiu tohtosezónnu výhru. Michalovčania sa najbližšie predstavia doma, keď v sobotu 2. novembra o 18.00 privítajú v dohrávke tretieho kola v telocvični GPH o 18.00 celok Esprit Košice.

Prezident 1. BKD Ladislav Janošov: "Rožňava je minulosezónny prvoligista, takže sme vedeli, že nás ľahký súper nečaká. Takisto nám bolo jasné, že veľa tímov tam v tejto sezóne nevyhrá, no aj tak sme sa o to úspešne pokúsili. Chlpaci síce nastúpili s rešpektom, no aj s verbou vo vlastné schopnosti, keďže do Rožňavy sme cestovali takmer kompletní. V prvej štvrtine zápasu sa opäť ukázala naša slabina - premieňanie trestných hodov. Aj napriek tomu sme túto štvrtinu vyhrali. Druhá štvrtina bola podobná tej prvej, tentoraz sme však nedokázali využiť viaceré dobré strelecké príležitosti, no aj napriek tomu sme po polčase viedli 28:26. V obidvoch týchto štvrtinách sa znova ukázalo pár nedostatkov v hre nášho družstva a to, že odovzdalo úplne zbytočne niekoľko lôpt súperovi po nevynútených chybách, ale hlavne jedna z výrazných slabín tohto družstva a tou sú  trestné hody. V prvej štvrtine mali naši hráči šesťkrát možnosť hádzať trestný hod, premenili jeden, v druhej štvrtine zo siedmych možností znova premenili iba  jeden. Len čisto teoreticky, ak by sme boli premenili len 50 % pokusov (čo je v tejto činnosti slabšia vizitka ...), mohli sme polčas vyhrávať nie o dva, ale najmenej o osem bodov a to by bol asi iný vývoj zápasu. V celom tomto polčase, ale aj do konca zápasu, malo naše družstvo napriek spomínaným chybám jednu mimoriadnu prednosť a tou bola vynikajúca obrana celého družstva, kde až na malé výpadky naši dokázali kompenzovať to, čo niekedy strácali slabším útokom. Domáci hráči, ale aj prítomní diváci, sa nepamätali, kedy ich družstvo po troch štvrtinách dalo iba 38 bodov ... Teória o potrebe premieňať trestné hody sa naplno potvrdila v záverečnej poslednej štvrtine zápasu.  Keď v tretej štvrtine naše družstvo v určitom momente získalo už náskok osem bodov 43:35, dokázali dať domáci dôležitú trojku a náskok bol znova veľmi tesný. V prestávke pred poslednou štvrtinou si družstvo uvedomilo nutnosť koncentrovať sa na činnosti v každom momente zápasu a aj keď domáci veľmi doťahovali a v tretej minúte tejto časti bolo 48:50 pre nás, začala sa nám dariť činnosť, ktorú sme spomínali. V tejto štvrtine naši hráči hádzali desať trestných hodov a premenili osem, pričom Vlado Mitterpák zo svojich 8 pokusov premenil 7 a to bolo veľmi dôležité. Dvaja naši hráči už síce hrali v tejto štvrtine pod hrozbou štyroch osobných chýb (Mižák a Kováč), dokázali však zápas dohrať a to aj vďaka tomu, že dobre pískali obidvaja rozhodcovia, ktorí kopírovali výkon obidvoch družstiev. Naši dokázali ešte dvakrát rýchlo zakončiť a dotiahnuť  tento ťažký zápas do víťazného konca."

BK ŠPD Rožňava - 1.BK Michalovce 53:64 (26:28)
Štvrtiny: (14:15, 12:13, 12:16, 15:20)
Strelci: Vl. Mitterpák 29, Mižák 11, Janošov 8, T. Mitterpák a Kováč po 7, Holda 2.
Doskoky: T. Mitterpák 11, Holda a Vl. Mitterpák po 7
Zisky: Holda a Mižák po 7