Iuventa po obrovskej dráme zdolala Baia Mare a je tretia

Hádzanárky Iuventy Michalovce zdolali v poslednom zápase 20. ročníka Memoriálu Tomáša Jakubču rumunského vicemajstra HCM Baia Mare 27:26 (16:15) a s bilanciou dvoch výhier a dvoch prehier skončili na kvalitne obsadenom turnaji na vynikajúcom treťom mieste. Víťazom jubilejného 20. ročníka sa stali favorizované hráčky rakúskeho Hypa Niederösterreich, ktoré v predposlednom stretnutí turnaja v súboji neporazených zdolali Rostov na Done 27:20 (14:13) a bez straty bodu sa tak stali víťazkami turnaja.

Posledné stretnutie turnaja, v ktorom sa hralo o tretie miesto v konečnej tabuľke, bolo dramatické od začiatku až do konca. Lepšie ho začali Rumunky, ktorým k bronzovej priečke stačila aj remíza (skóre pred posledným zápasom totiž mali o jeden gól lepšie ako Iuventa). Tie totiž v 5. minúte vyhrávali po góle Bondarovej 3:1. Iuventa takmer celý prvý polčas len doťahovala náskok svojho súpera. V 13. minúte znížila Kiridžičová na rozdiel jedného gólu (5:6), no už o niekoľko desiatok sekúnd viedli Rumunky po presnom zásahu Marinovej trojgólovým rozdielom (5:8). Takýto náskok si udržiavali aj v 20. minúte prvého dejstva, kedy Timea Tatar zvýšila na 10:7 v prospech svojho tímu a nič nenasvedčovalo tomu, že rumunský vicemajster v prvom polčase príde o svoj náskok. Iuventa ale dosiahla tri góly v rade a po presnej strele Kovaličkovej v 25. minúte bol stav vyrovnaný - 10:10. Tréner Baia Mare Costica Buceschi na tento stav zareagoval oddychovým časom, posledná päťminútovka ale vyšla lepšie Iuvente. Tá išla na jej začiatku gólom Markovičovej prvýkrát v zápase do vedenia (11:10). Následne si jednogólový náskok udržala až do konca prvého dejstva, keď v jeho samom závere Kiridžičová zaznamenala už svoj piaty gól v stretnutí a polčasové skóre stanovila na 16:15 v prospech domácich.

Tie ale hneď v úvode druhého dejstva ťažko vybojovaný jednogólový náskok stratili. Rumunky totiž vsietili dva rýchle góly a ešte v 31. minúte vyhrávali po presnom zásahu Rudicsovej 17:16.  Jeden až dvojgólový náskok si hráčky Baia Mare udržiavali až do 41. minúty, kedy po presnej strele jednej z najlepších krídelníčok sveta Adriany Nechita vyhrávali 21:19. Následne sa ale rozchytala brankárka Petzrócziová, ktorá hostkám zmarila tri náskoky z bránkoviska a jeden sedemmetrový hod, a hlavne jej zásluhou bolo v 45. minúte po góle Trehubovej opäť vyrovnané – 21:21. Úvod poslednej pätnásťminútovky vyšiel lepšie hráčkam rumunského vicemajstra. Tie po dvoch presných strelách Nechity opäť viedli rozdielom dvoch gólov – 21:23 a keď sa v 48. minúte strelecky presadila aj Olteanu - Rumunky viedli už o tri góly – 24:21. Tréner Packa na tento stav zareagoval oddychovým časom, ktorý jeho zverenkám pomohol. V bráne stiahla Petrócziová doslova roletu a Iuventa šnúrou troch gólov vyrovnala po presnej strele z ruky Horňakovej v 54. minúte na 24:24. Tento stav nenechal chladnou ani lavičku Baia Mare, ktorého tréner takisto zareagoval oddychovým časom. Krátko po ňom sa presadila Horňaková a Iuventa tak po dlhom čase opäť viedla (25:24). Dramatický zápas pokračoval aj ďalej. Petrócziová výborným zákrokom zmarila čistú šancu Rudicsovej a na druhej strane Szöllösiová poslala svoje spoluhráčky už do dvojgólového vedenia (26:24). Hostkám sa síce dvakrát podarilo znížiť na rozdiel jedného gólu (26:25, 27:26), no na začiatku poslednej minúty mali loptu na svojich rukách hráčky domáceho výberu. Tréner Packa si vyžiadal ďalší oddychový čas a po ňom zostávalo odohrať už iba 53 sekúnd. Päť sekúnd pred koncom Ungreanu zlikvidovala šancu Szöllösiovej a poslala do brejku Rudicsovú, ktorú však v čistej šanci vychytala druhopolčasová hrdinka Viktória Petrócziová. Hlavne jej zásluhou Michalovčanky získali skalp aj ďalšieho špičkového európskeho tímu, keď zvíťazili 27:26 a na domácom turnaji tak skončili na treťom mieste.

Iuventa Michalovce - HCM Baia Mare 27:26 (15:14)

Pok. hody: 3/3 - 4/2. Vylúčené: 5 - 5. ČK: 0 - 1 (35. Bondar - za hrubý faul). Rozhodovali: Sivák, Oťapka. Divákov: 500.

Iuventa: Medveďová, Petrócziová - Markovičová 5/3, Kiridžičová 6, Piskayová, Vargová, Szöllösiová 4, Kovaličková 3, Rebičová 3, Holešová, Horňaková 2, Rečevičová, Wollingerová, Trehubová 4.

HCM: Babeanu, Cetateanu, Ungureanu - Pirvut 1, Maior Pasca, Oltean 5, Bondar 1, Szucs 4, Rudics 4/2, Marin 1, Tatar 2, Tomescu, Chirila, Nechita 8, Ghionea.