Iuventa potrápila Rostov, no na víťazstvo to nestačilo

Hádzanárky michalovskej Iuventy prehrali v úvodnom stretnutí 20. ročníka Memoriálu Tomáša Jakubča s ruským vicemajstrom HK Rostov na Done tesne 30:32, aj keď do prestávky ešte vyhrávali rozdielom šiestich gólov 20:14. Memoriál pokračuje ďalšími dvoma stretnutiami zajtra, keď sa o 17.00 hod. predstaví Iuventa Michalovce proti poľskému majstrovi MKS Lublin, o 19.00 sa začne súboj medzi rumunským vicemajstrom HCM Baia Mare a rakúským šampiónom Hypo Niederösterreich Viedeň.

Takmer spolovice zaplnená Chemkostav aréna videla na úvod memoriálu zápas vynikajúcej európskej úrovne. Skóre stretnutia otvorila Senová, no to bolo na dlhý čas, čo boli Rusky vo vedení. Iuventa totiž otočila gólmi Markovičovej a Horňakovej, a keď sa Markovičová v 6. minúte presadila strelecky druhýkrát v zápase, Packove zverenky viedli 4:2. Hostkám sa síce podarilo v 8. minúte Svitankovej gólom vyrovnať (4:4), no od stavu 5:5 Iuventa odpovedala troma gólmi v rade a po presnom zásahu Rebičovej jej hráčky viedli 8:5. Hostky však opäť využili chvíľkové zaváhanie Zemplínčaniek a v 17. minúte bolo po premenenej sedmičke Borščenkovej opäť vyrovnané (10:10). V bráne Iuventy sa ale chytila Petrócziová a aj vďaka jej zásahom sa domáce hráčky dostali v 28. minúte do štvorgólového vedenia (18:14). Na tento stav zareagoval tréner Rostova oddychovým časom, záver však patril Iuvente. Tá najskôr presnou strelou Rebičovej išla do päťgólového vedenia, no a keď tá istá hráčka premenila deviatku po čase, Michalovčanky viedli nad svojimi súperkami po prvom polčase o šesť gólov - 20:14.

V druhom polčase sa však pomaly ale isto začala karta obracať. Základná zostava Iuventy pomaly strácala sily, čo skúsený súper využil na zvrat. Spočiatku to však na to vôbec nevyzeralo. Iuventa ešte v 36. minúte viedla o polčasových šesť gólov, keď Rebičová upravila na 22:16. V 44. minúte po góle Kiridžičovej ešte síce zverenky trénera Packu vyhrávali 24:19, no už o štyri minúty Jarcevová znížila na rozdiel jedného gólu (24:23) a tréner Iuventy Ján Packa si zobral oddychový čas. Hneď po ňom sa opäť presadila Jarcevová a stav tak bol po dlhých minútach opäť vyrovnaný. Zásluho Rebičovej síce ešte Iuventa na chvíľu zdvihla hlavu (26:25), rozbehnuté hostky to už ale nezastavilo. V 51. minúte sa po góle Elezovej ujali takmer po päťdesiatich minútach opäť vedenia (26:27) a to už z rúk nepustili. Minútu pred koncom gólom Borščenkovej už viedli o tri góly (28:31) a na ich víťazstve nič nezmenila ani presná strela  Kiridžičovej v posledných sekundách, ktorá už len zmiernila prehru Iuventy - 30:32. Michalovské hádzanárky sa ale nemajú za čo hanbiť, keďže "ruskému medveďovi" zdatne vzdorovali až do záverečných sekúnd zápasu.

Michalovce - Rostov na Done 30:32 (20:14)

Pok. hody: 2/2 - 5/4, vylúčené: 3 - 4. Rozhodovali: Vydra a Cibere - 650 divákov.

IUVENTA: Petrócziová, Medveďová - Markovičová 4, Kiridžičová 3, R. Vargová, Szollosiová 1, Kovaličková, Rebičová 7, M. Holešová, Horňáková 8, Tobiašová, Rečevičová, Wollingerová, Trehubova 7/2.

HK ROSTOV: Gabisová, Skladčiková, Barjaktarovičová - Artamonova 1, Slivinská, Svitanková 2, Šibanová 1, Elezová 3, Jarcevová 3, Bobrovniková 1, Senová 5, Ažiderská, Šimkuteová 1, Borščenková 9/4, Perederyjová 6.