Slovenské juniorky zdolali Island a idú na ME

Slovenské juniorské reprezentantky v hádzanej využili prostredie michalovskej Mestskej športovej haly a postúpili na kontinentálny šampionát, ktorý sa bude konať od 1. do 11. augusta v Dánsku. Rozhodla o tom ich výhra v poslednom zápase kvalifikačného turnaja, keď zdolali Island 26:23 (16:9) a na úkor Severaniek si tak vybojovali postup.

Pred posledným zápasom kvalifikačného turnaja bola jasné, že víťazstvo v skupine a postup na kontinentálny šampionát si vybojujú buď dosiaľ stopercentné Islanďanky alebo domáce Slovenky. Tie, keď chceli postúpiť museli vyhrať, Severkám stačila aj remíza. Slovenky vstúpili do rozhodujúceho zápasu priam famózne. Výborne bránili, čo preniklo za obranu pochytala Kvasnicová a v útoku zase premieňali jednoduché kombinácie na góly. Nečudo tak, že po presnom zásahu strelecky aktívnej Slávikovej viedli v 4. minúte 4:0 a lavička Islandu si zobrala oddychový čas. Ten však Severankám nepomohol. Hneď po ňom totiž prišli góly Kostelnej či Habánkovej a Slovenky viedli 6:0. Až potom sa presadili aj hostky, keď ich prvý gól zaznamenala v 7. minúte Sigrun Johannsdottirová (6:1). Domáce hráčky však aj naďalej pokračovali vo výbornej hre. Strelecky sa darilo hlavne kapitánke Königovej a Slávikovej. Po premenej sedmičke Kostelnej vyhrávali v 14. minúte 10:3 a ich náskok aj naďalej narastal. Keď sa na začiatku 27. minúty gólom presadila Bujnochová, Slovenky viedli už o deväť gólov (15:6). Záver prvého dejstva ale vyšiel lepšie Islandu. Jeho hráčky totiž od stavu 16:7 zaznamenali v závere dva góly, a tak išli družstvá do kabín za stavu 16:9.

V druhom dejstve sa karta otočila. Islanďanky totiž chceli dokonať podobný obrat, ako v sobotu proti Srbsku. Hlavne vďaka gólom Juliusdottirovej (v druhom polčase zaznamenala zo svojich jedenástich až deväť gólov) ustavične skresovali náskok domácich. Nečudo tak, že už v 40. minúte bola zo zápasu dráma, keďže Slovenky viedli iba o dva góly (16:14). Až potom sa presadila kapitánka sloveniek Königová, ktorá zaznamenala ich prvý gól v druhom polčase až v 41. minúte (17:14). Domáce hráčky ale zapli na vyššie obrátky a po góloch Olšovskej a Slávikovej v priebehu niekoľkých sekúnd viedli 20:15. Juliusdottirová sa ale nechcela zmieriť s prehou a hlavne vďaka jej gólom znížili Severanky v 54. minúte opäť na rozdiel dvoch gólov (22:20). Pevnejšie nervy v závere ale mali Slovenky, ktoré po góle Bujnochovej na 26:20 mohli oslavovať postup na kontinentálny šampionát do Dánska. Nič na tom nezmenil ani záverečný presný zásah Juliusdottirovej.

Slovensko - Island  26:23 (16:9)
Pok. hody: 3/3 - 1/0.
Vylúčené: 2 - 2.
Rozhodovali: Cabrejas, Sanchez (obaja Španielsko)
Divákov: 200.

Slovensko: Kvasnicová, Janešáková, Csáková - Bujnochová 3, Kľučková, Šichmanová 1, Varjassiová, Kostelná 4/3, Königová 6, Habánková 3, Nagyová, Sláviková 7, Jurigová, Póorová, Krokavecová, Olšovská 2.
Island: Magnusdottir, Gunnarsdottir - H. Johannsdottir, Steinthordottir 3, Thrastardottir 1, Iura, Juliusdottir 11, Palsdottir 2, Orvasdottir, S. Johansdottir 2, Amundadottir 2, Ragnardsdottir, Thorvaldsdottir 2, Davidsdottir 1, Torfadottir, Halldorsdottir.