files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Svätý Cyril navštívil Strážske

 

Relikvia jedného z najvýznamnejších svätcov slovenských dejín - patróna Európy, svätého Cyrila - zavítala počas minulého víkendu do farského kostola v Strážskom. Chrám Nanebovstúpenia Pána poctil svojou návštevou aj profesor a vedecký pracovník Štefan Zubko z Katolíckej univerzity v Ružomberku.  

 

Kázal univerzitný profesor

Svätý Cyril (Konštantín) prišiel na Veľkú Moravu v roku 863 spolu so svojím bratom Metodom. Spoločne sa postarali o kultúrny rast našich predkov. Vytvorili nové písmo hlaholiku. Konštantín bol zanieteným učencom a učiteľom, napísal významné dielo slovenských dejín Proglas, ktoré sa minulú nedeľu predčítavalo veriacim zo Strážskeho.  

Pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré budeme sláviť v roku 2013, preniesli relikviu Konštantína filozofa aj do kostola Nanebovstúpenia Pána. Minulý týždeň sa slávila omša, ktorú viedol profesor Zubko, znalec cirkevných dejín, ktorý sa venuje vzťahom medzi latinskou a byzantskou kultúrnou tradíciou. Veriaci si uctievali pozostatky vierozvestca. Púť relikvie po slovenských kostoloch sa pomaly blíži ku koncu.

„Relikvia už zavítala do niekoľkých väčších miest na východe,“ hovorí farár Jozef Hermanovský. „Od nás poputovala do kostola v Michalovciach. Ostatné pozostatky svätého Cyrila sú uložené v Ríme, v bazilike svätého Klementa.“

 Relikvia pri prenášaní z farského kostola v Humennom.

 


Veriaci si relikviu uctili bozkom.

 

Lukáš Mano

 Uverejnené: 20.05.2012 21:18:26 files/pb7nomk7h6nezsky.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/xz355oh30psq74gu.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.