files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Sviatok sv. Mikuláša nie je iba tradícia

Dňa 7.12.2011 sa žiaci zo Spojenej školy internátnej v Michalovciach veľmi tešili na dlho očakávanú návštevu svätého Mikuláša. Žiaci základnej školy na Ulici Moussona v Michalovciach pripravili veľmi pekný program pod vedením Mgr. Rudášovej, ktorý zaujal deti aj dospelých. Čerti vystrašili deti, anjeli odohnali čertov a privítali spolu s deťmi Mikuláša.

V predvečer sviatku sv. Mikuláša si deti s iskierkou v očiach ukladajú vyčistené čižmičky do oblokov a s napätím čakajú na to, čo sa stane. Nevedia sa dočkať chvíle príchodu sv. Mikuláša. V mysli si opakujú slová milej básničky alebo pospevujú pesničku, ktorou sa chcú pochváliť vzácnej návšteve. Žiarivými očkami pozerajú von oknom na oblohu plnú jagavých hviezd a netrpezlivo čakajú. „Kedy už príde?“, znejú naliehavé otázky. Jemné zvonenie zvončeka v diaľke znásobuje detskú nedočkavosť. Konečne prichádza vytúžená chvíľa. Radosť detí sa mieša s očakávaním i štipkou strachu. Dobrosrdečný starček s bradou, ktorá prezrádza jeho nekonečnú múdrosť a láskavými očami, nikdy neprichádza sám. Spoločnosť mu robia dvaja pomocníci – čert zamastený od sadzí a prekrásny anjel. Najčastejšie pomáhajú sv. Mikulášovi niesť ťažký mešec plný sladkých prekvapení.

Často zabúdame na to, že príchod sv. Mikuláša je nielen stáročnou tradíciou, ktorú zbožňujú naše deti, ale aj skvelým výchovným prostriedkom. Učí dieťa prekonávať strach a motivuje ho k tomu, aby bolo lepším človekom. Podobne ako nesmrteľný svet rozprávok a rozprávkových hrdinov. Sviatok sv. Mikuláša však spĺňa toto kritérium len vtedy, pokiaľ dieťa nie je danou skutočnosťou zastrašované. Psychológovia upozorňujú, že hrozby a vyhrážky sú veľmi nesprávnym a traumatizujúcim výchovným prostriedkom. Preto je nesprávne používať vety ako napríklad: „Keď nebudeš poslúchať, príde čert. Zoberie ťa to veľkého vreca a pôjdeš s ním priamo do pekla.“

Ako využiť deň sv. Mikuláša v prospech dieťaťa?

Sviatok sv. Mikuláša vo svojej podstate patrí medzi kresťanské sviatky. V jeho pozadí stojí skutočná osobnosť biskupa, ktorý nezištne pomáhal blížnym. Bez ohľadu na túto skutočnosť možno nájsť v tejto tradícii rozprávkovú symboliku. V postavičkách sv. Mikuláša, čerta a anjela sa skrývajú magické rozprávkové symboly. Sv. Mikuláš a nebeský anjel sú predstaviteľmi dobra, naopak špinavý čert s reťazami v rukách je symbolom zla. Dieťa vie, že dobro vždy zvíťazí nad zlom a táto skutočnosť mu pomáha prekonávať strach. Okrem toho má pri sebe milujúcich rodičov, na ktorých sa môže vždy spoľahnúť. Tretím aspektom, ktorý pomáha strach dieťaťa eliminovať je fakt, že všetko sa odohráva v prostredí, ktoré dôverne pozná. Teda priamo v bezpečí domova.

Zároveň je veľmi dôležitý prístup samotných predstaviteľov tejto tradície. Sv. Mikuláš by mal byť láskavý a k deťom pristupovať s obrovskou dávkou citlivosti. Deti by mal povzbudiť a motivovať ich k lepšiemu správaniu. Sviatok svätého Mikuláša bezpochyby patrí k udalostiam, ktoré sa zapisujú navždy do spomienok detí. Uctievanie tohto sviatku a udržiavanie krásnej tradície si deti neskôr prenesú do vlastných rodín. Teda azda najdôležitejší zo všetkého je  prístup samotných rodičov ratolestí. Od nich závisí ako budú deti tento sviatok vnímať. Dôležitý je rozhovor, ktorým dieťaťu vysvetlia podstatu tohto sviatku. Záleží od rodičov, či sviatok sv. Mikuláša budú deti vnímať ako tradíciu, ktorá vychádza z kresťanstva a má korene v dávnej minulosti alebo to bude deň, ktorý sa bude niesť v rozprávkovom duchu. 

Kto bol sv Mikuláš?

Svätý Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätcov. Napriek jeho popularite však o jeho skutočnom živote vieme veľmi málo. Narodil sa niekedy okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie, pravdepodobne v Patare. Už v mladosti sa stal povestný svojou dobročinnosťou, ktorá ešte vzrástla, keď sa stal biskupom v Myre (dnešná Dembra v južnom Turecku).
Jeho povesť divotvorcu spôsobila, že sa stal viacnásobným patrónom. Za svojho ochrancu ho pokladá Rusko, mnohé mestá nesú tiež jeho meno, napr. St. Nicholas v Anglicku či Liptovský alebo Borský Mikuláš na Slovensku. Svätý Mikuláš bol vďaka legendám aj patrónom, námorníkov, obchodníkov, majiteľov záložní, lekárnikov či voňavkárov. Slobodné dievčatá si ho vybrali za orodovníka na základe najznámejšieho príbehu z jeho života. Hovorí sa, že istý boháč mal tri dcéry. Keď schudobnel a jeho rodina už nemala čo do úst vložiť, rozhodol sa, že z dievčat urobí neviestky. Dozvedel sa o tom svätý Mikuláš, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do mužovho domu. To zopakoval trikrát, až kým peňazí nebolo toľko, že sa všetky tri dievčatá mohli čestne vydať.
V legendárnom životopise sv. Mikuláša zohráva významnú úlohu číslo tri. Tri boli boháčove dcéry i vrecká zlata, ktorými ich vykúpil, traja boli aj námorníci, ktorých vyslobodil z búrky pri tureckom pobreží, vzkriesil k životu troch zabitých mladíkov a zachránil troch neprávom odsúdených na smrť. Tieto dobré skutky konal pred svojou smrťou a rovnako aj po nej.

"Dobrí anjeli"-sponzori

Deti zaujato sledovali scénku o Mikulášovi.Z tejto krásnej akcie si všetci odniesli bohaté zážitky a radosť žiarila z očí všetkých detičiek.O to sa zaslúžili aj ďalší "dobrí anjeli"- sponzori a preto sa touto cestou chceme poďakovať štedrým darcom Ing. Pavlovi Šalatovi, Mudr. Martine Muchovej, Ing.Ľubici Polákovej, Ivete Mrázovej a ostatným nemenovaným sponzorom, ktorí prispeli finančnou odporou na zakúpenie mikulášskych balíčkov z ktorých deti mali veľkú radosť. Srdečne ďakujeme.

PaedDr.Katarína RepickáUverejnené: 09.12.2011 09:40:52 files/zrs35vuxnbma6xcy.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.