files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Elektronické služby Úradu KSK sú pre kybernetický útok dočasne nefunkčné

Úrad Košického samosprávneho kraja zaznamenal v utorok 5. septembra vo svojom počítačovom systéme nezvyčajné aktivity, ktoré boli vyhodnotené ako kybernetický bezpečnostný incident. Rovnako ako pri kybernetickom útoku z októbra 2021 malo ísť o tzv. ransomvér, teda druh škodlivého programu, ktorý dokáže uzamknúť zariadenie a zašifrovať jeho obsah.

 „Aby sme predišli dopadom na dáta Úradu KSK, dostupnosť IKT systémov bola riadeným spôsobom obmedzená. Z preventívnych dôvodov boli systémy vypnuté tak, aby nedošlo k úniku dát či k ich poškodeniu a vykonané boli ďalšie operatívne opatrenia na ochranu citlivých informácií.Úrad KSK má zavedené opatrenia na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti, vzhľadom na modernejší systém záloh by mala byť aj obnova systémov rýchlejšia a plynulejšia. V súčasnosti pracujeme na bezpečnom a postupnom spustení systémov. Občanom sa ospravedlňujeme za dočasný výpadok našich elektronických služieb,“ informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková.

Košický samosprávny kraj nahlásil tento bezpečnostný incident Vládnej jednotke pre riešenie počítačových incidentov (CSIRT) a Národnému bezpečnostnému úradu. V súčasnosti prebieha jeho analýza a vyhodnocovanie a takisto sa zaisťujú všetky digitálne stopy, ktoré môžu súvisieť s incidentom. „Úrad KSK má zabezpečenú kybernetickú ochranu elektronických sietí a po poslednom hackerskom útoku prebehol aj audit kybernetickej bezpečnosti. Nevyhnutné služby Úradu KSK sú aktuálne realizované vďaka záložnému systému,“ dodala hovorkyňa. Prístupy z vonkajšieho prostredia ako aj elektronický systém sú zatiaľ vypnuté. Obmedzenie sa čiastočne týka aj organizácií kraja, avšak iba v tých systémoch, v ktorých sú napojené na úrad.

.Uverejnené: 08.09.2023 16:52:47 files/zrs35vuxnbma6xcy.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.