files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Odhaľte Tajomstvo medovníkového srdca v Zemplínskom múzeu

Zemplínske múzeum v Michalovciach sprístupní 24. novembra 2022 v suterénnych priestoroch kaštieľa výstavu „Tajomstvo medovníkového srdca“. Ide o prevzatú výstavu, ktorú pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach a svoju premiéru mala v novembri 2017. V Michalovciach ju návštevníci môžu zhliadnuť do 10. marca 2023.

„Medovnikárstvo sa nám všetkým už tradične spája s vianočným obdobím. Výstava predstaví nielen históriu a osobnosti medovnikárstva a voskárstva, ale jej súčasťou bude i unikátna remeselnícka dielňa Lefterovcov, ktorá bola jednou z posledných košických medovnikárskych rodín. Tá spolupracovala i s ďalšími významnými rodinami Novellyovcov, Maurerovcov a Jánom Manczákom, ktorí sa tomuto remeslu v minulosti tiež venovali. V neposlednom rade prezentáciu dobových nástrojov doplnia aj predmety medovnikárov z Michaloviec - Jozefa Fedora a Jána Zimmermanna, ktoré opatruje naše múzeum“, povedala riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.

Výstava je venovaná genéze a vývoju medovnikárskych foriem, prezentované sú drevené historické formy z 18. a 19. storočia, po zmene technologického postupu výroby sa pridaním cukru v medovnikárstve začali používať formy plechové. Výroba medovníkov podliehala v priebehu stáročí rôznym módnym trendom. Na výstave isto zaujme nielen náradie a medovníky vyrobené pomocou drevených i plechových foriem, ale i súčasné medovníčky z dielní šikovných medovnikárok. Zároveň je doplnená o exponáty z významných medovnikárskych miest ako Banská Bystrica, či Banská Štiavnica. Kurátorkou výstavy je Mgr. Ľudmila Mitrová, etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach. 

 

.Uverejnené: 22.11.2022 12:32:49 files/zrs35vuxnbma6xcy.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.