files/6fuos0edjdcwkx33.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

SZŠ v Michalovciach má nový projekt

 

Študenti a učitelia Strednej zdravotníckej školy v Michalovciach budú v školskom roku 2010/2011 a 2011/2012 pracovať na  medzinárodnom  projekte multilaterálnych školských partnerstiev v rámci Programu celoživotného vzdelávania Comenius pod názvom Sustainable Living – Trvalo udržateľný život. Projekt bol schválený Národnou agentúrou Programu celoživotného vzdelávania. SZŠ v Michalovciach získala na jeho realizáciu grant 24 000.- €. Koordinátorom projektu je nórska škola Strømmen Videregående Skole, s ktorou SZŠ MI spolupracovala v rokoch 2007 - 2009 na projekte s názvom “Healthy Mind Exists in a Healthy Body”.


Na projekte sa zúčastňuje 6 tímov zo stredných škôl v Nemecku, Nórsku, Rakúsku, Slovensku, Španielsku a Švédsku. Cieľom projektu je dosiahnuť u študentov i učiteľov uvedomenie si nevyhnutnosti zodpovednejšieho, ekologicky orientovaného spôsobu života, pomôcť im osvojiť si „zelený“ spôsob života v každodenných situáciách doma i v škole a svojím príkladom ovplyvňovať svoje okolie.


Prvé stretnutie zúčastnených tímov prebehlo v dňoch 17. – 20. novembra 2010 v škole GUC  (Grafiskt Utbildnings Center) v švédskej Uppsale. Michalovce zastupovali štyria učitelia a piati žiaci zo SZŠ. Tímy prezentovali zaujímavé miesta svojho regiónu s upozornením na zvýšenú ochranu životného prostredia v danej oblasti. Výsledkom je spoločný „environmentálny“ kalendár, do ktorého každá krajina prispela dvomi obrázkami s popisom miesta zvýšenej ochrany. Michalovčania sa rozhodli pre prírodné jazero Morské oko a rybník Palinok v Zemplínskej Širokej. Program stretnutia bol veľmi podnetný. Člen UNESCO Carl Lindberg vystúpil s prednáškou o nevyhnutnosti „udržateľného rozvoja a vzdelávania sa“ – sustainable development and education, veľmi zaujímavé boli aj prednášky o klimatickej rovnováhe alebo o Štokholme – „najzelenejšom“ hlavnom meste na svete v roku 2010, kde 30% obyvateľov chodí do práce bicyklom.

Zúčastnené tímy sa dohodli na úlohe pre nasledujúce stretnutie, ktoré bude v apríli 2011 v Albert-Einstein-Schule, Remscheid, Nemecko. Témou bude preprava a recyklácia.

Veríme, že tento projekt môže priniesť zmenu a uvedomenie si výzvy na ochranu životného prostredia, rovnako ako aj zmenu v našich osobných postojoch a návykoch. Poukazovanie na skutočnosť, že sa to týka každého z nás, že všetci sme rovnako zodpovední, môže mladej generácii študentov pomôcť osvojiť si zodpovednejšie správanie voči životnému prostrediu a životu samotnému.

        Mgr. Marcela Bodiová, Mgr. Ľudmila Chovancová
Uverejnené: 16.12.2010 11:21:12 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.