files/6fuos0edjdcwkx33.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Tešíme sa na svätého Mikuláša!

  

Dňa 3.12.2010 sa deti zo Spojenej školy internátnej v Michalovciach veľmi tešili na dlho očakávanú návštevu svätého Mikuláša. Žiaci základnej školy na Ulici Moussona v Michalovciach pripravili veľmi pekný program pod vedením pani učiteľky Rudášovej, ktorý zaujal deti aj dospelých. Čerti vystrašili deti, anjeli odohnali čertov a privítali spolu s deťmi Mikuláša.

 

 

Kto bol sv. Mikuláš?

 

 

Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej gréckej rodiny manželom Epifaniovi a Loanne. V mladosti sa podujal na cestu do Jeruzalema, kde si pozrel zvyšky Kristovho  kríža a Kristov hrob. Podľa legendy Mikuláš študoval v Alexandrii, pričom cestou z Alexandrie do Myri /grécke mesto v Mikulášovej rodnej Lýkii/ údajne zachránil muža , ktorý padol cez palubu. Keď potom loď dorazila do Myri, v meste vyberali nového biskupa, nakoľko predošlý zomrel. Chceli vybrať "muža, ktorý víťazí". Keď sa to dopočul človek, ktorého Mikuláš zachránil, navrhol, aby bol za biskupa vybraný obetavý Nikolaos, ktorý nosí aj meno víťaza. Ako biskup pomáhal kresťanom, ktorí boli prenasledovaní počas vlády Diokleciána. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Mikuláš sa stal pre svoje činy obľúbeným biskupom, no ani on neunikol prenasledovaniu, bol zatknutý a na trest čakal vo väzení. Avšak v roku 313 vydal cisár Konštantín Veľký Milánsky edikt, ktorý povoľoval beztrestné vyznávanie kresťanstva a tak bol Mikuláš oslobodený. Po oslobodení sa z neho stal arcibiskup. Jeho najznámejším činom je určite zachránenie troch dcér. V meste žila jedna rodina, ktorej otec prišiel o všetky peniaze. Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. To isté urobil aj ďalšiu noc a majiteľ domu bol zvedavý, kto je ten dobrodinec. Na tretí deň si teda na Mikuláša počkal, keď dával mešec na okno a poďakoval sa mu. Mikuláš mu povedal , aby toto tajomstvo neprezradil. Každej dcére dal takto ako veno 100 aureov. V roku 325 n.l. sa Mikuláš zúčastnil prvej cirkevnej synody v Bithýnskej Nikaii, na ktorej bol aj rímsky cisár Konštantín. Tu si Mikuláš pohádal s nepravým kresťanským učením alexandrijského biskupa Areia a podľa legendy ho dokonca udrel do tváre, za čo ho cisár na nejaký čas zavrel do väzenia. Sv. Mikuláš zomrel pokojnou smrťou 6.decembra roku 330. 

 


 

 

„Dobrí anjeli“ – sponzori

 

Deti zaujato sledovali scénku o Mikulášovi. Z tejto krásnej akcie si všetci odniesli bohaté zážitky a radosť žiarila z oči všetkých detičiek. O to sa zaslúžili aj ďalší "dobrí anjeli"- sponzori a preto sa touto cestou chceme poďakovať štedrým darcom Jozefovi Maskaľovi- SOLID, Brankovi Chmurovičovi- očná optika a MUDr. Jurajovi Hanušovskému, ktorí prispeli finančnou podporou na zakúpenie mikulášskych balíčkov z ktorých deti mali veľkú radosť. Ďakujeme.    

 

 

                                  PaedDr.Katarína RepickáUverejnené: 06.12.2010 08:16:04 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.