files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Jediný Michalovčan, ktorý si zahral v NHL

V dvadsiatich rokoch michalovského športu od začiatku milénia sa našli aj osobnosti, ktoré pozdvihli šport v metropole Zemplína. Jedným z nich je aj hokejista Kristián Kudroč. Vysoký kremenitý obranca je nateraz jediným Michalovčanom, ktorý si zahral v dvoch najlepších ligách sveta. Takisto je jediným, ktorý má medailu zo seniorských majstrovstiev sveta. No a dúfajme, že nie nadlho, ale je jediným Michalovčanom, ktorého si v drafte vybral klub NHL. Aj preto mu musí patriť miesto v našej rubrike Dvadsať rokov michalovského športu!

Draftovaný v prvom kole

Michalovský hokej zažíval v deväťdesiatych rokoch jednu zo svojich renesancií. Vtedajší HC MEZ VTJ si dvakrát zahral v baráži o Extraligu a navyše pohľadnou útočnou hrou lákal ľudí na tribúny. Popri Petrovi Pinďárovi či Jánovi Timkovi vyrástlo aj niekoľko odchovancov, ktorí sa postupne prepracovali do prvého tímu. Nad všetkými vyčnieval Kristián Kudroč. Nielen svojou dvojmetrovou výškou, ale aj herným prejavom, ktorý ho predurčoval, aby sa presadil aj v zámorí. Ako osemnásťročný mladík sa dostal do prvého tímu a to mu pomohlo k účasti na majstrovstvách sveta do 18 rokov v roku 1999, ktoré sa hrali v Nemecku. Slovákom sa tam darilo. Prehrali akurát jeden zápas a nakoniec získali bronzové medaile. Kudročovými spoluhráčmi boli napríklad hviezdy Marián Gáborík, Marcel Hossa, Tomáš Starosta, Milan Bartovič, či Tomáš Surový. Na šampionáte zaujal aj Kudroč. Krátko po ňom bol totiž draftovaný New Yorkom Islanders a to z prvého kola z 28. miesta.

V NHL a KHL odohral viac ako sto zápasov

Hneď po drafte sa Kudroč pobral za more. Prvú sezónu ešte absolvoval v juniorke v tíme Quebec Remparts, no v sezóne 2001/2002 sa už dostal do NHL. Nie však v drese „Ostrovanov“, no v Tampe Bay Lightning, kde bol vymenený. V tomto tíme odohral 22 zápasov, v ktorých zaknihoval štyri kanadské body za dva góly a rovnaký počet prihrávok. V ďalších sezónach za morom už taký úspešný nebol. Pridal už len štyri zápasy v profilige (dva za Tampu Bay Lighting, dva za Floridu Panthers) a v sezóne 2005/2006 sa sťahoval do Európy. Postupne sa predstavil v najvyššej fínskej (SaiPa, Ilves Tampere, Assat Pori), švédskej lige (Sodertjalle, Brynas, Frolunda) a zahral si aj v druhej najlepšej lige sveta nadnárodnej KHL (Novosibirsk, Barys Astana, Omsk). V NHL a KHL odohral dokopy viac ako sto zápasov.

Vicemajster sveta

Kristián Kudroč v reprezentácii Slovenska odohral 34 zápasov a predstavil sa aj na majstrovstvách sveta. V roku 2012 si v Helsinkách síce zahral iba v jednom zápase, no aj jemu zavesili na krk senzačnú striebornú medailu. Je teda držiteľom dvoch medailí z majstrovstiev sveta. Okrem seniorskej bázy reprezentoval aj v spomenutej osemnástke a štartoval aj na majstrovstvách sveta do 20 rokov. Jeho sľubne rozvíjajúca kariéra dostala trhliny v roku 2014. Počas letnej prípravy v zápase jeho Avandgardu Omsk s Nižnekamskom utrpel silný otras mozgu, pri ktorom stratil na striedačke vedomie. Po jeho prevoze do nemocnice sa oba kluby dohodli na skončení zápasu. O tom, že to bolo pre neho veľmi nebezpečné svedčí fakt, že v sezóne 2014/2015 neodohral ani jeden zápas. V ďalších sezónach už jeho kariéra nenapredovala. Sezónu 2015/2016 odohral v českej Plzni, následne sa predstavil v drese Innsbrucku v nadnárodnej EBEL lige, kde ale odohral iba osem zápasov a odišiel do anglického Nottinghamu. Aj tam odohral iba osem duelov a následne sa už kariéra brata bývalej brankárky Iuventy Michalovce Ingrid skončila. Kudroč ostal pri hokeji aj po jej skončení. Momentálne sa vo Švédsku venuje trénerskému remeslu, keď vedie druhodivízny AIK Harnosand.

Silný ako býk

Na svojho zverenca si nedávno pre náš portá zaspomínal aj jeho bývalý tréner v mládeži Ján Polačko. „Z mojich zverencov to dotiahol najďalej. A to aj napriek tomu, že z ďaleka nebol najväčším talentom, aký som trénoval,“ rozhovoril sa čerstvý sedemdesiatnik, podľa ktorého o Kudročovej úspešnej kariére rozhodovala predovšetkým jeho vôľa a túžba. „Mal obrovskú silu a z nej vo svojej hre ťažil. Bol silný ako býk! Taktiež bol cieľavedomý. Chcel niečo dosiahnúť. Keď si spomínam, hral už za áčko a v Topoľčanoch mu Miroslav Lažo povedal, choď radšej hrať do NHL, lebo nás tu všetkých likviduješ... Bol to chlapec, ktorý mal jednu odrazovú nohu. Dosť dlho nám trvalo, aby sme ho naučili používať nohy obidve. Jemu veľmi pomohlo to, že relatívne skoro už hral za áčko a druhý moment, ktorý naštartoval jeho kariéru bola účasť na MS do 18 rokov, kde sa prezentoval výbornými výkonmi,“ pokračuje Polačko.

Kristián Kudroč (v hornom rade piaty v poradí) v michalovskom drese

Známy michalovský tréner nebol pri Kudročových začiatkoch presvedčený, že dosiahne až takéto úspechy a nateraz bude jediným Michalovčanom, ktorého si v drafte vybral klub NHL.Vtedy sme si ešte nemysleli, že sa dostane takto ďaleko. Určite mal na to, aby hral vyššiu súťaž ako prvú ligu v Michalovciach. Ako som ale povedal, bol strašne cieľavedomý a v hokeji chcel niečo dokázať. Vedel veľmi dobre anglicky. Keď už vedel, že pôjde do draftu, absolvoval s Ľubom Fajčákom veľmi tvrdú prípravu. To boli doslova galeje. Práve tam nabral obrovskú silu a tá mu pomohla. To ako sa tvrdo pripravoval, to by bolo veľa aj na koňa.“

Peter Brendza (foto: facebook Kristián Kudroč)Uverejnené: 21.03.2021 12:54:34 files/mono6o54znw2p6rn.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/vkppqjvkfnwv56pv.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.