files/6fuos0edjdcwkx33.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Primár infektológie o očkovaní. Mali by sa ľudia zaočkovať a ako je to s deťmi a tehotnými ženami?

V spolupráci s Rádiom Šírava vám prinášame druhú časť rozhovoru s primárom infektologického oddelenia v Nemocnici Svet zdravia Michalove Štefanom Zambom. V prvej časti sme sa s ním bavili o očkovaní, v druhom prešla debata aj na koronavírus ako taký. Rozhovor je realizovaný s pomocou materiálou Rádia Šírava.

Pán doktor, poďme ešte k vakcínam. Ako tie pomohli na Zemplíne v minulosti?

„Zhruba pred dvoma rokmi sme riešili v našom regióne epidémiu osýpok. Na tento vírus takisto neexistuje účinná liečba. Populácia, ktorá na tento vírus vtedy trpela, nebola zaočkovaná, alebo mala len malú hladinu protilátok. Problém bol teda tiahli. Jediná účinná liečba bola prevencia. Potrebovali sme vybudiť tvorbu protilátok u ľudí, ktorí boli proti vírusu dovtedy imúnni. Vtedy pomohla vakcinácia. Tá prebehla najskôr v našom zariadení u pracovníkov a potom prišlo aj na tých, ktorí ju potrebovali z populácie.“

Aká je pravdepodobnosť, že sa po očkovaní nenakazíte Covidom-19?

„Pravdepodobnosť, že sa nakazíte je veľmi malá. Jediný problém by mohol nastať, žeby ste pred vakcináciou už boli v inkubačnej dobe. To znamená, žeby už vírus bol v tele. Vakcína kým vytvorí protilátky, trvá to zhruba mesiac. Po druhej dávke po týždni by teda už mala tvoriť protilátky. Druhým problémom je, že účinkuje asi na 95 percent ľudí. Zvyšné percento ľudí si nevytvorí taký počet protilátok, aby sa vírusu ubránili.“

Ako je možné, že vakcína na chorobu existuje a liek nie?

„To je jednoduchá odpoveď. Vývoj lieku trvá najmenej sedem rokov, kým prejde všetkými štandardnými procesmi. Aj v súčasnosti sa používajú na koronavírus lieky, ktoré nie sú celkom účinné, ale nejaký efekt majú. Používajú sa teda teraz aj lieky, ktoré boli vynájdené na iné ochorenia, no majú osoh aj pri koronavíruse. Keby sme čakali, kedy sa vynájde liek, vírus by s nami urobil veľký problém. Sami vidíme, aké problémy s ním nastali po roku. V tomto procese je dobré, že vakcína bola vyvíjaná na iné choroby. Určite ste počuli o vírusoch sars, mers, či chorobe ebola. Tie mali u ľudí vysokú smrtnosť. Preto bola vyvíjaná vakcína. Našťastie ju už nebolo potrebné dokončiť. Aj preto bola vakcína v tak krátkom čase vyvinutá a použitá proti ochoreniu COVID-19.“

Čo sa týka detí, mali by sa tiež očkovať? A ako je to s tehotnými ženami?

„Začnem s deťmi. Vakcíny sú doporučované zatiaľ u dospelých a detí od šestnásť rokov. Momentálne sa robia štúdie aj na detské populácie. Možno v krátkej dobe sa veková štruktúra zníži. Čo sa týka tehotenstva, tam stále treba zvážiť aj riziká či prínosy. Štúdie, ktoré boli robené na zvieracích modeloch zatiaľ nepreukázali nič. Nepreukázali, či by bol plod poškodený. Nakoľko sa ale jedná predsa len o vírusové ochorenie, musíme počkať ešte určitú dobu. Momentálne by som skôr zvažoval pasívnu ochranu pred vírusom.“

Istá skupina ľudí hovorí o tom, že sa očkovať netreba, že sa treba skôr premoriť, aby sa vytvorila kolektívna imunita. Aký je váš názor na toto?

„Tento model bol realizovaný vo Švédsku. V prvej fáze sa zdalo, že je to účinné, no potom sa celý systém zrútil. Bolo veľa úmrtí a veľa nakazených. Keby pokračovali v tomto smere, zdravotnícky systém skolabuje.“

Aká je aktuálna situácia na vašom oddelení?

„Je zhruba rovnaká niekoľko týždňov. Máme cca šesťdesiat pacientov na oddelení. Došlo k reprofilizácii časti onkologického pavilónu. Tam teda máme ďalších pacientov. Niekoľko pacientov bolo aj na JIS-ke. Nakoľko sa vyskytla aj nová mutácia vírusu, je predpoklad, že počet pacientov sa bude zvyšovať.“

Ak bol človek pozitívny na koronavírus, je na desiaty deň už zdravý?

„Ak mal človek len slabší typ vírusu, je predpoklad, že na desiaty deň už pozitívny nie je.“

Ako dlho účinkujú po prekonaní choroby protilátky?

„U bezpríznakových pacientov máme skúsenosti, že protilátky sú veľmi nízke. Imunita je veľmi individuálna. Priemer sa udáva okolo deväťdesiatich dní. Všetko záleží ale aj od celkovej imunity človeka. U niekoho môže dostatok protilátok pretrvať aj pol roka.“

Na záver skúste vaše odporúčanie. Majú sa ľudia očkovať?

„Ja odporúčam všetkým dať sa zaočkovať. Nakoľko nemáme dostupné lieky, musíme ochoreniu predchádzať. Sami vidíte, že pandémia nás ovplyvňuje už skoro rok. Obmedzuje nám život, obmedzuje nám ekonomiku. Nemôžeme sa takto točiť donekonečna. Zo svojich skúsenosti apelujem na ľudí, aby sa dali zaočkovať. Všetci sa totiž chceme tešiť zo života tak ako pred pandémiou.“     



Uverejnené: 21.01.2021 11:35:41 files/7rm58k3yqdtsxszh.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/vkppqjvkfnwv56pv.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.