files/hgz88r53vzftphq7.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Na východe spúšťajú cyklovlak na Tokaj

Mimoriadny turistický vlak Tokajský cykloexpres dovezie v období vinobrania cestujúcich z Košíc na Tokaj. Premávať bude každú septembrovú sobotu a súčasťou súpravy bude aj nákladný vozeň na bezplatnú prepravu bicyklov. Po Gemerskom a Ľadovom exprese začne brázdiť železničné trate na východe Slovenska novinka – Tokajský cykloexpres. Ide o mimoriadny turistický vlak z Košíc, ktorý v období vinobrania záujemcom priblíži Vinohradnícku oblasť Tokaj. V prevádzke bude každú septembrovú sobotu, t.j. prvýkrát pôjde 7. septembra, posledný 28. septembra 2019.


Cyklovlak bude premávať na trase Košice – Čerhov – Slovenské Nové Mesto – Borša – Streda nad Bodrogom a späť. Z košickej železničnej stanice bude odchádzať o 8:00 (príchod do Stredy n/Bodrogom o 9:15), nazad sa bude zo Stredy n/Bodrogom vracať o 18:00 (príchod do Košíc o 19:13). „Po dobrých skúsenostiach s Ľadovým a Gemerským expresom chceme podporiť aj východnú časť nášho kraja, kde sa počas vinobrania koncentruje turistický ruch. Teší ma, že tieto mimoriadne vlaky sa osvedčili a stali sa inšpiráciou aj pre ďalšie kraje, kde vznikajú podobné projekty. Špeciálnou tokajskou linkou vychádzame v ústrety aj cyklistom, ktorým prepravíme bicykle na tokajské cyklotrasy bezplatne v cyklovozni. Čaro komorných i veľkých vinárstiev si tak budú môcť vychutnať aj na dvoch kolesách," povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.


Vlakové spojenie je príležitosťou aj pre miestnych vinárov, z ktorých viacerí patria medzi popredné slovenské značky. Pre cestujúcich z Tokajského cykloexpresu si niektorí pripravili špeciálne degustačné balíčky, do jedného z vinárstiev dokonca bude premávať aj kyvadlová autobusová doprava z vlakovej stanice. Keďže Tokaj poskytuje aj výborné podmienky na cykloturistiku (je tu vyše 80 km značených cyklotrás), v súprave bude zaradený tiež nákladný vozeň na prepravu bicyklov. Tá bude v Tokajskom cykloexprese bezplatná, miesto si však bude nutné vopred rezervovať. Kapacita prepravy je 50 bicyklov.

Práve pre cykloturistov nachystala krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus nielen inšpirácie na zaujímavé individuálne výlety. „Pridať sa môžu aj k organizovaným sprevádzaným cyklo-výletom. Na nich obídeme najzaujímavejšie miesta Tokaja – vyhliadkovú vežu v Malej Tŕni, najnižšie položený bod Slovenska v Kline nad Bodrogom a trasa jedného cyklo-výletu mieri aj za hranice. Sme radi, že sa nám podarilo zaradiť do súpravy aj nákladný vozeň a ešte radšej budeme, ak bude na sto percent využitý," tvrdí výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus. Podľa nej na Tokaji od septembra pribudne aj nová atrakcia – turistický vláčik. Ten bude premávať medzi vinárstvami od Čerhova až po Veľkú Baru každý týždeň od štvrtka do nedele. „Som veľmi rád, že sa nám opäť podarila ďalšia zaujímavá vlakovo-cyklistická spolupráca. Verím, že Tokajský cykloexpres ocenia nielen obyvatelia Dolného Zemplína, ale spojenie priláka do tejto malebnej vinohradníckej oblasti cyklistov i turistov z celého východného Slovenska," doplnil Karol Martinček, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko.

Základná cena spiatočného lístka na Tokajský cykloexpres je 8 eur, v zľave pre žiakov, študentov, dôchodcov a osoby s ŤZP 5 eur. Pre väčšie skupiny sa najviac oplatí skupinový spiatočný lístok (max. 6 osôb) za 42 eur. Keďže ide o mimoriadnu prepravu, cestovné v tomto vlaku nepodlieha režimu zliav a bezplatného cestovania ako na riadnych spojoch ZSSK. Všetky potrebné informácie, tipy na výlety i predaj lístkov nájdu záujemcovia na webe vylety.kosiceregion.com a v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.Uverejnené: 21.08.2019 12:58:53 files/44pvckhfiu2zbgck.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.