files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Odpočívajte v pokoji, pán profesor!

V sobotu 23. februára nás vo veku 82 rokov v tichosti a nečakane opustil PhDr. Ernest Sirochman. Ten od roku 1964 pôsobil na michalovskom Gymnáziu Pavla Horova, kde vyučoval slovenský a ruský jazyk. Od roku 2000 prednášal na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda a istý čas pôsobil aj na Súkromnej strednej priemyselnej škole (SPŠ) odevnej. Jeho tvorivá aktivita prenikala do viacerých oblastí. Popri pravidelnej práci s mládežou ako rusista viedol kurzy ruštiny. Posledná rozlúčka s PhDr. Ernestom Sirochmanom bude v utorok 26. februára  2019 o 13.00 v dome smútku na Močarianskej ulici v Michalovciach.

Rozhodujúcou doménou jeho pôsobenia však stále bol kultúrny život predovšetkým zemplínskeho regiónu. Bol jedným zo zakladateľov súťaže v umeleckom prednese Horovov Zemplín, stál pri zrode súťaže v prednese a tvorbe duchovnej lyriky Zvonického dni. Nechýbal v odborných porotách Puškinovho pamätníka, Hviezdoslavovho Kubína či Horovovho Zemplína. Ako presvedčený národovec sa naplno venoval matičnej činnosti. Tri roky bol externým riaditeľom Domu Matice slovenskej v Michalovciach a funkciu predsedu miestneho odboru Matice slovenskej vykonával osem rokov. Pozoruhodná bola jeho prednášková činnosť aktívneho matičiara o literárnych a duchovných osobnostiach na seminároch a konferenciách okrem Michaloviec aj v Bánovciach nad Ondavou, Pozdišovciach, Košiciach, Trenčianskych Tepliciach, v Užhorode a inde. Neodmysliteľnou súčasťou  záujmov PhDr. Ernesta Sirochmana bola publikačná činnosť.

Na stránkach regionálnej tlače či v novinách  s celoslovenskou pôsobnosťou napr. Slovenské národné noviny, Slovo, Pravda uverejňoval podnetné úvahy, recenzie, literárne eseje. Spolupracoval aj so Slovenským rozhlasom a vystúpil aj vo výchovno-vzdelávacích programoch Slovenskej televízie (STV). Recenzoval práce začínajúcich autorov ako je  Anton Hnáth, Mária Dományová, Juraj Duda, Štefan Halas. Robil jazykového korektora v kalendároch ako aj vo všetkých publikáciách, vydávaných spoločnosťou Byzant a Renoma. Jeho vrúcny vzťah k duchovnému a umeleckému dielu našich rodákov sa prejavil v množstve bibliofílií a bibliografií o Pavlovi Horovovi, Mikulášovi Kasardovi, Jurajovi Padovi, Jánovi Štiavnickom, Gorazdovi Zvonickom, Štefanovi Hlaváčovi, Jánovi Murínovi, Františkovi Fugovi a Bartolomejovi Leškovi.Uverejnené: 25.02.2019 09:56:55 files/kxo2tz66fn58x60q.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.